A modern magyar irodalom létrehozásáért, elismertetéséért vívott küzdelem első nagy ütközete egy évszázaddal ez előtt, A Holnap antológia körül robbant ki. Ezt a verseskötetet nagyváradi fiatal írók köre, A Holnap Társaság, első sorban Juhász Gyula szervezte meg. A Holnap megjelenése után ismerték fel a magyar irodalmi élet konzervatív körei Ady Endre korszakváltó szerepét, és azt, hogy mögé, köré immár egy fiatal írói nemzedék sorakozott fel.
A Holnap és a Nyugat c. folyóirat párhuzamos utakon indult, mindkettő a nyugati áramlatokhoz felzárkózó modern irodalmat igyekezett közkinccsé tenni. A Holnap antológia szerzői közül Ady és Babits vezető munkatársak lettek a folyóiratnál, Balázs Béla is rendszeresen közölt a lapban.
A dokumentumműsor A Holnap Társaság megalakulását, a körülötte zajló vitákat és a közös Nyugat-Holnap matinét az események helyszínén, Nagyváradon eleveníti fel.
Közreműködik: Boka László, Ilia Mihály, Szakolczay Lajos irodalomtörténész, Egyed Emese egyetemi tanár, Szőcs Géza író, költő, Péter I. Zoltán helytörténész, Reinitz Béla Ady-dalait Selmeczi György zeneszerző, a verseket és a jeleneteket Csatlós Lóránt, Dimény Levente, Gajai Ágnes, Kocsis Gyula, Pál Hunor, Szotyori József, a nagyváradi Szigligeti Társulat színészei, valamint Péterfy Orsolya adják elő. Operatőr Kötő Zsolt, rendező Boros Zoltán.